به بهانه اين ايام...

گاهی الفاظ بکار رفته در یک آیه قرآن و ایجاز آن آیه و بخصوص شدت آهنگین بودنش بحدی است که وقتی تو خانه یا جای دیگه می‌خوام آن آیات خاص را بخوانم، ناخودآگاه می‌گم: «بقول شاعر: ......!!!!07.gif» 
واقعاً بعضی از آیات قرآن «همه چیز تموم» است!

***

یادم می‌یاد از یک مجلس شعرخوانی عربی (که ترکیبی از مسلمانان و غیر مسلمانان بودند)، نقل قول می‌کردند که وقتی یکی از شعرای بزرگ آنها، اشعارش را می‌خواند، آن جاهایی که در نهایت زیبایی و بلاغت و فصاحت بوده، غیر مسلمانان که شاعر هم بودند به حالت سجده می‌افتادند.
وقتی اینکار با اعتراض مسلمانان روبرو می‌شود، می‌گویند: پس چرا شما موقع خواندن قرآن در آن قسمت‌هایی که زیبایی وجود داره به سجده می‌افتید؟

(نکته در اینست: ما فارسی زبانان غیر ادیب با نگاه عادی خود، فکر می‌کنیم که محل‌های سجده در قرآن فقط بدلیل دستور سجده و آیه سحده‌دار است. اما اگر از دید یک شاعر عرب زبان ادیب ببینیم، این قسمت‌ها در واقع قله‌های زیبایی و یکی از هزاران قلل مرتفع بلاغت و فصاحت و ایجاز در قرآن است... از اینها گذشته، حتی شاید دستور به سجده، دستور به زیباترین حالت انسانی و شکل عبودیت است... الله اعلم!) 01.gif

 

رجب و شعبان و رمضان‌تان، پیشاپیش، گوارا باد...

/ 5 نظر / 8 بازدید
عسلی

سلام دوست خوبم خوشحالم از آشناییتون و خوشحالم از اینکه مطلبی رو که گفتید به دردت خورد شما لطف دارید به وبلاگتون نگاه میکنم و میخام ازتون خواهش کنم حتما منو توی لینکتون قرار بدید ممنون از حضورتون نازنینم ، نازنینم: چه دعا بهتر از این " گریه ات از سر شوق ، خنده ات از ته دل نبود هیچ غروبت غمناک " شاد باشید و سربلند..

عسلی

ولادت امام علی(ع) و همینطور روز پدر و مرد رو پیشاپیش به شما تبریک میگم " روزتون مبارک "

فاطمه

سلام...عديتون مبارک هوارتا! در مورد اين آيه های سجده دار... به نکته ی خيلی خوبی اشاره کردی...هر چقدر بيشتر می خونی بيشتر شگفت زده می شه...ان شاالله خدا سعداتشون بهمون بده که هر چی می خونيم عمل کنيم نه مثل حمار ی باشيم که کتاب بارش هست...!( ان مثال خداوند برای قوم يهود می گفت که تورات رو اينجوری می خوندن!!)

امين

سلام استفاده کردم خوشحال باش

سرگارسن بدون کافه تريا

موی بر انداممان سيخ نموديد!