زندگی...؟!

بارها و بارها شنیده‌ایم که می‌گویند: سجده‌های نماز فلسفه‌ای مخصوص به خود دارد و آن این‌ست که سجده اول و برخاستن از آن نشان دهنده آفرینش انسان از خاک است و سجده دوم و برخاستن از آن نیز نشانه بازگشت انسان به خاک و معاد او در روز موعود است...
پس احتمالاً این اندیشه به ذهن شما هم خطور کرده است که : پس بین این دو سجده بیانگر لحظات زندگی آدمی در این دنیاست...

اما شاید عجیب باشد که تنها ذکر وارد شده در میان دو سجده «استغفر الله ربی و اتوب الیه» است...!!!
یعنی اوقات زندگی انسان باید به استغفار بگذرد تماماً...! اما استغفار از چی؟

استغفار فقط یک بازگشت به سوی خداوند نیست... یک مقام است. مقام استغفار...!

و مگر نشنیده‌اید حدیث آن مرد خدایی و الهی را که در حضور علی(ع) گفت: استغفرالله ربی و اتوب الیه... -و آن مرد هرگز یک انسان عادی و معمولی نبوده و یکی از زهاد و عرفای روزگار بود- و علی(ع) می‌فرماید:
مادرت به عزایت بنشیند (بدترین ناسزا نزد اعراب!) آیا می‌دانی چه می‌گویی؟ آیا می ‌دانی استغفار یعنی چه؟ آیا شرایط آن را می‌دانی؟.......................

ببخشید زیادی حرف زدم. بس است... در خانه اگر کس است، یک حرف...!

الهی! مستغفرین درگاهت کدامند؟ و عظمت مقام استغفار چیست؟...

ارادتمند شما. حسین

/ 3 نظر / 11 بازدید
فاطمه

سلام...سفر به خير...والا توی کلاس قرآن در آيه ی ۵۴ سوره ی بقره که خداوند در مورد توبه صحبت می کنند...خونديم که استغفار و توبه مراتب داره...البته برای ما همون مرتبه ی اولشم که انجام بديم خيلی کار کرديم...۱ـ توبه عوامُ که شامل (۱ـ واقعا پشيمان شويم ۲ـ قصد کنيم که خرابکاريهامونو درست کنيم ۳ـديگه نخوايم گناه کنيم و بايد جبران مافات کنيم و حق و حقوقی که گرفتيم رو پس بديم) ۲ـ توبه خاص از مومنان ۳ـ توبه ی اوليا ی الهی ۴ـ جذبه ی انبيا... حالا ببنيد توبه ی عوام که ما فکر می کنيم کامله و نقصی نداره و بعد از استغفار و ...حالا مراتب توبه ی ديگه که گفتم چی هست...( دوباره رفتم بالای منبر...! ببخشيداااا)

فاطمه

سلام دوباره...من الان ديدم نوشته اين پست مال حسين آقاست...پس سفرتون نه خير!!! البته اگر دوست داشتين همون سفر به خير باشه...!!

فروغ

موفق باشيد بازهم منتظر نوشته های بی نظيرتون هستم